Kastamonu Üniversitesi | Geleceğini İnşa Edeceğin Üniversite

TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projesi: “Çocuktan Al Tarihi!” Sonuç Sergisi Gerçekleştirildi

Danışmanlığını Fakültemiz Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ramazan Alabaş'ın yaptığı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık son sınıf öğrencileri Sümeyye BEYAZIT’ın yürütücü, Ümmügül EREN’in proje ortağı olarak görev aldığı TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB-2209-A) tarafından desteklenen "Çocuktan Al Tarihi!" isimli proje kapsamında Darende Ortaokulu 5. Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan “Benim Ailem, Benim Tarihim, Benim Kültürüm Sergisi”nin açılışı 10 Ocak 2024 tarihinde Darende Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Proje sürecinde Darende Ortaokulu 5. Sınıf öğrencilerin hazırladığı çalışmalar yanında günümüzde kullanılmayan bir zamanlar öğrencilerin aile büyükleri tarafından kullanılan 200’den fazla ürünün sergilendiği etkinliğe Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Kaçar, Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, Şube Müdürü Halil İbrahim Kara, okul müdürleri, öğretmenler, öğretmen adayları, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

Sergi açılışında konuşan Fakültemiz Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ramazan Alabaş 2 Aralık 2023-11 Ocak 2024 tarihleri arasında Darende Ortaokulu’nda gerçekleştirilen projenin konusu hakkında bilgi verdikten sonra projenin amacıyla ilgili olarak “TÜBİTAK 2209 projesi çerçevesinde desteklenen projemizde çocuklarımızın, sorgulama temelli araştırmalar yapabilmeleri ve bunları özellikle bu proje çerçevesinde sözlü tarih çalışmaları içerisinde ele alarak aile tarihi, aynı zamanda ailelerimizin gözü gibi baktığı kültürel miras unsurlarını öğrenerek, onlar üzerinde analizler yaparak tarihi düşünmeyi gerçekleştirebilmelerine yönelik bir projeydi.” ifadelerini kullandı. Sözlerinin devamında Projede, 5. sınıf öğrencilerinin sözlü tarih çalışmaları çerçevesinde büyüklerinden kalan ve evlerinde büyük bir özenle korunan kültürel miras unsurlarını belirlediklerini, bunları arkadaşlarına sunduklarını, ardından öğrencilerin bu eserleri bütün Kastamonu’ya sunmak istemeleri ile bu serginin ortaya çıktığını belirtti.  

Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş konuşmasında, kültürel mirasımıza sahip çıkmanın hepimiz için önemli bir sorumluluk olduğunu belirttikten sonra serginin önemine “Bir insanın varlığını devam ettirebilmesi için nasıl DNA’sı var ise buradaki ürünler de toplumun DNA’sını oluşturuyor. Bu kodlar aracılığıyla da bizler kültürümüzü geleceğe taşıyacağız ve yaşatacağız.” ifadeleriyle vurgu yaptı. 

Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Kaçar konuşmasında Kastamonu’nun kadim bir şehir olduğunu, öğretmen yetiştirme işinin Kastamonu’da Osmanlı döneminden beri devam ettiğini belirttikten sonra kısaca Kastamonu’daki öğretmen yetiştirme sürecinden bahsetti. Konuşmasının devamında “Bizler, öğretmen yetiştirirken günümüz şartlarıyla donatılmış girişimci ve projeci öğretmenler yetiştirmeye gayret ediyoruz.” ifadelerini kullanan Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Kaçar, Fakültemizin günümüzde öğretmen yetiştirmedeki rolüne vurgu yaptı. Sözlerini “Fakültemiz öğrencileri tarafından Ramazan Alabaş hocamızın danışmanlığında TÜBİTAK tarafından desteklenen Darende Ortaokulumuzun öğrencileri ve velileriyle iş birliği halinde büyük bir özenle oluşan çalışma süreci sonunda tamamlanan projenin tanıtımı ve sonuçlarını burada açtığımız sergi ile göstermek istedik. Bu düşünce ile bu sergiyi düzenlemiş bulunuyoruz” şeklinde tamamladı.

Konuşmaların ardından projede yer alan öğrencilere katılım belgeleri verildi. Devamında serginin açılış kurdelesi, 5. sınıf öğrencileriyle birlikte kesildi. Ardından katılımcılar sergiyi gezerek öğrencilerden proje kapsamında hazırlanan ürünler ve tarihi eserler hakkında bilgiler aldı. Kastamonu kent tarihine de ışık tutacak eserlerin sergilendiği “Benim Ailem, Benim Tarihim, Benim Kültürüm Sergisi” öğrenciler, veliler ve vatandaşlar tarafından büyük ilgiyle karşılandı.  

Serginin ardından Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Kaçar “Çocuktan Al Tarihi!” Projesinin yürütücüsü Sümeyye BEYAZIT’a proje ortağı Ümmügül EREN’e ve proje danışmanı Doç. Dr. Ramazan Alabaş’a projenin tamamlanmasında sarf ettikleri özverili çalışmalardan dolayı teşekkür belgesi takdim etti.

İhlas Haber Ajansı haberi için tıklayınız.

https://www.iha.com.tr/kastamonu-haberleri/ogrencilerin-eski-esyalari-sergisi-tarihe-yolculuk-yaptirdi-51910996