1. Menüye atla
  2. İçeriği geç
  3. Alt bilgiyi geç

Sınıf Öğretmeni Adayları Köy İlkokulu Stajında

 

Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Programı son sınıfında okuyan ve Orhan Şaik Gökyay İlkokulunda Cuma günleri mesleki staj (Öğretmenlik Uygulaması-I dersi) yapan öğrenciler 12.12.2014 Cuma günü stajlarını Kastamonu İli Merkez ilçeye bağlı Kurusaray Köyü İlkokulunda yaptılar.

Köy İlkokulu Deneyimi yaşamayı, gerçek bir okul ortamında birleştirimiş sınıflarda öğretim denemesi gerçekleştirmeyi ve köy yaşamı hakkında öğretmen gözlemi yapmayı amaçlayan etkinlik; staj öğretim elemanı Prof. Dr. Ahmet KAÇAR’ın planlama ve koordinesinde gerçekleştirildi. 

Köy İlkokulu stajı 12.12.2014 Cuma günü sabah 08.30’da Eğitim Fakültesi kampüsünde toplanılıp Kurusaray Köyü’ne hareket edilmesi ile başladı.

 

 

Köye ulaşım, Kurusaray ilkokulu’na varış ve İlkokul Öğretmeni Niyazi ŞENSİZ ile tanışma sonrasında ilk olarak 3 ve 4. Sınıfların dersine girildi.

Sınıf öğretmeni Niyazi ŞENSİZ tarafından hazırlanan “birleştirilmiş sınıflarda eğitim nasıl yapılır” konulu slayt gösterisi dikkatlice takip edildi. Slayt; sınıf defteri nasıl doldurulur, gelen giden evraklar hangi nolu dosyaya konulur, merkezle yazışmalar nasıl yapılır vb. konularını da içermekteydi.

Öğretmen adaylarına tecrübelerinden de bahseden Sınıf Öğretmeni Niyazi ŞENSİZ “olası durumlarda sınıf içinde öğrenciye nasıl davranılacağı, okulun köyde bulunması münasebetiyle köy halkı ile nasıl ilişkiler kurulması gerektiği” konularında da bilgi, verdi. 

 

 

 

Kurusaray İlkokulunun fiziki şartlar açısından eğitim vermeye müsait olduğu gözlendi. Günün sonunda öğretmen adayları yanlarında getirdikleri içerisinde hikaye kitabı, silgi ve kalem olan hediye paketlerini Kurusaray Köyü İlkokulu öğrencilerine dağıttı. Staj grubu  öğretmenlik mesleği hakkında yeni bir deneyim kazanmış olarak köyden ayrıldı.